تغذیه و رژیم درمانیمطالب و اخبار

رژیم غذایی سالم چیست؟ ارتباط آن با چاقی و لاغری

رژیم غذایی چیست؟

با ورود به دنیای مدرن فردیت معنای عمیقی پیدا کرد. فردیت به معنای خودآگاهی و خودشناسی انسان توسط خودش بود. این توجه باعث شد که هر یک از ما بیشتر به خودمان توجه کنیم و وقت بیشتری با خودمان بگذرانیم. فردیت در تمام ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی و شخصیتی بشر امروز تأثیر گذاشت و سبک زندگی جدیدی به او هدیه کرد. انسان در این سبک بیشتر به خودش اهمیت داد، سلامتش را جدی گرفت و از طرفی ظاهرش هم به یک دغدغه تبدیل شد.

به دنبال این تغییر و تحول بزرگ خدماتی نیز پدید آمد که در اختیار انسان باشد. در راستای اهمیت سلامت رشته‌های مختلفی در زمینه تغذیه پدیدار شدند، افراد زیادی به ‌عنوان متخصص و مشاوره شروع به فعالیت کردند و حالا رژیم غذایی یکی از مأنوس‌ترین واژگانی است که ما با آن سروکار داریم.

رژیم غذایی سالم

رژیم مجموعه خوراکی است که به ‌صورت روزانه مصرف می‌کنیم. این خوراک می‌تواند کاملاً کنترل‌شده و روی برنامه مصرف شوند که در آن صورت انواع متفاوتی از رژیم غذایی را شاهد هستیم. برای مثال فردی ممکن است به بیماری قلبی دچار باشد، در این صورت به دستور پزشک باید خوراک خاصی را مصرف کند یا از خوردن برخی مواد غذایی دوری کند. به این نوع رژیم، رژیم ‌درمانی یا پرهیزی می‌گویند. برخی از رژیم‌های دیگر صرفاً به نیت کاهش یا افزایش وزن گرفته می‌شود.

به این نوع رژیم غذایی، رژیم چاقی، یا لاغری گفته می‌شود. دراین‌بین برخی افراد ترجیح می‌دهند در خوراک روزانه خود هیچ‌گونه گوشتی (سفید یا قرمز) مصرف نکرده و تنها از طریق خوردن سبزیجات تغذیه کنند. این مدل از رژیم را به رژیم گیاه‌خواری می‌شناسند.

درهرصورت رژیم غذایی سالم هر مدلی که باشد باید نیازهای بدن را تأمین کند در غیر این صورت نه‌تنها رژیم سالمی نیست بلکه می‌تواند به بدن آسیب‌های جبران‌ناپذیری برساند. بدن برای ادامه حیات و انجام فعالیت‌های خود نیاز به انواع مواد معدنی، آمینواسیدها، اسیدهای چرب، ویتامین‌ها، مایعات و … نیاز دارد. رژیم غذایی سالم تمام این مواد را به بدن می‌رساند و از طرفی موجب کاهش یا افزایش وزن و بروز بیماری‌های مختلفی چون، بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و … نیز نمی‌شود.

البته باید به نکات مختلفی در کنار رژیم غذایی توجه داشته باشید. اینکه هر وعده چه زمانی از روز مصرف شود، ورزش روزانه به‌عنوان مکمل رژیم انجام پذیرد، شرایط خواب کاملاً کنترل شود و همچنین بر استرس خود مدیریت داشته باشید. تمام این موارد در موفقیت بهترین رژیم غذایی دخیل هستند.

ویژگی‌های رژیم غذایی خوب

یکی از رایج‌ترین انواع رژیم غذایی که طرفداران بسیاری در بین زنان و مردان دارد رژیم غذایی کاهش وزن یا افزایش وزن است. به لطف شبکه‌های مجازی و سوشال مدیا تناسب‌اندام تبدیل به یک دغدغه شده است و بیشتر مردم به‌ویژه قشر جوان برای رسیدن به تناسب‌اندام هر کاری که لازم باشد انجام می‌دهند. نکته جالب اینجاست که حتی برای قسمت‌های مختلف بدن نیز رژیم غذایی وجود دارد.

برای مثال رژیم غذایی لاغری شکم و پهلو، رژیم غذایی چاق شدن صورت و … اما به‌هرحال آنچه اهمیت دارد اصولی بودن رژیم غذایی است. رژیم غذایی غیراصولی منجر به شل شدن و افتادگی پوست، تحلیل رفتن عضلات، ریزش شدید مو، آسیب به دستگاه گوارش و یبوست مداوم و شدید، اختلالات هورمونی و … خواهد شد. این مدل رژیم‌ها را به فراموشی بسپارید و قبول کنید که برای رسیدن به خواسته خودتان به زمان نیاز دارید. هیچ چاقی یا لاغری ارزش از دست دادن سلامتی را ندارد.

با توجه به بازار داغ رژیم‌ها غذایی و طرفداران بی‌شماری که به دنبال اندام ایدئال هستند کسب آگاهی در این زمینه بااهمیت است. با دسترسی به اینترنت یا اپلیکیشن های متفاوت امکان دریافت رژیم غذایی لاغری رایگان برای همگان فراهم است اما نکته مهم این است که آیا از سلامت و اصولی بودن این مدل رژیم مطمئن هستید؟

رژیم غذایی خوب رژیمی است که متناسب با قد، وزن، بیماری‌های زمینه‌ای و سبک زندگی شما طراحی‌شده باشد.

بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که جهت دریافت رژیم غذایی سالم به متخصص تغذیه مراجعه کنید. ابتدا باید مشخص شود چه میزان اضافه‌وزن یا کمبود وزن‌دارید. سپس با توجه به شرایطی که دارید بهترین رژیم غذایی برای شما در نظر گرفته می‌شود. در زیر به برخی از ویژگی‌های رژیم غذایی مناسب اشاره می‌کنیم.

  • رژیم غذایی خوب تک غذایی نیست. بخصوص اگر برای لاغری اقدام کرده‌اید این رژیم‌ها را فراموش کنید. شاید در مدت کم وزن زیادی کم کنید اما آسیبی که در طولانی‌مدت به بدن شما وارد می‌کند جبران‌ناپذیر است.
  • در رژیم غذایی خوب خبری از غذاهای فضایی نیست. آن چیزی که در رژیم گنجانده‌شده است همان غذاهای در دسترس است که تهیه آن به‌راحتی امکان‌پذیر است و حتی می‌تواند همان غذایی باشد که خانواده مصرف می‌کند.
  • رژیم غذایی خوب انواع و اقسام غذاها را شامل می‌شود و شما در حسرت هیچ نوع خوراکی نخواهید ماند. حتی زمانی که به مهمانی دعوت می‌شوید نیازی نیست که اعلام کنید رژیم هستید و از هرچه میزبان تدارک دیده می‌توانید استفاده کنید.
  • رژیم غذایی سالم هر سه وعده را شامل می‌شود و هیچ‌یک از وعده‌ها حذف نمی‌شود. حذف هر وعده غذایی حتی شام، بدن را با مشکلات جدی روبه‌رو می‌کند.
  • برای گرفتن رژیم باید شرایط اقتصادی شما در نظر گرفته شود. رژیمی که قرار باشد هزینه‌های اضافی برای شما بتراشد قطعاً رژیم خوبی نیست چون به‌هرحال بعد از مدتی به دلیل هزینه‌های سنگین اقتصادی رها خواهد شد.

برخی سوالات رایج:

رژیم غذایی چیست؟

رژیم مجموعه خوراکی است که به ‌صورت روزانه مصرف می‌کنیم. این خوراک می‌تواند کاملاً کنترل‌شده و روی برنامه مصرف شوند که در آن صورت انواع متفاوتی از رژیم غذایی را شاهد هستیم. برای مثال فردی ممکن است به بیماری قلبی دچار باشد، در این صورت به دستور پزشک باید خوراک خاصی را مصرف کند یا از خوردن برخی مواد غذایی دوری کند.

رژیم غذایی سالم چیست؟

رژیم غذایی سالم هر مدلی که باشد باید نیازهای بدن را تأمین کند در غیر این صورت نه‌تنها رژیم سالمی نیست بلکه می‌تواند به بدن آسیب‌های جبران‌ناپذیری برساند. بدن برای ادامه حیات و انجام فعالیت‌های خود نیاز به انواع مواد معدنی، آمینواسیدها، اسیدهای چرب، ویتامین‌ها، مایعات و … نیاز دارد. رژیم غذایی سالم تمام این مواد را به بدن می‌رساند و از طرفی موجب کاهش یا افزایش وزن و بروز بیماری‌های مختلفی چون، بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و … نیز نمی‌شود.

ویژگی های رژیم غذایی سالم چیست؟

رژیم غذایی سالم تک غذایی نیست
در رژیم غذایی سالم خبری از غذاهای فضایی نیست
رژیم غذایی خوب انواع و اقسام غذا ها را شامل می شود
رژیم غذایی سالم هر سه وعده را شامل می شود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا